15 : 43
امروز جمعه 03 فروردين 1397 -
اخبار : پژوهش و فناوری
رییس جهاددانشگاهی کرمان خبر داد:
ابلاغ گزارش سنتز مطالعات آمایش استان از سوی سازمان برنامه به عنوان الگوی سایر استان های کشور

رییس جهاددانشگاهی استان کرمان و مدیر طرح آمایش استان گفت: اجرای طرح آمایش استان کرمان؛ نماد بارز همکاری موفق بین واحدی در جهاددانشگاهی است.
تاریخ : سه شنبه 22 اسفند 1396
ساعت: 41 : 14   بازدید کنندگان : 82 نفر
  نسخه چاپی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی کرمان، دکتر رضا کامیاب مقدس، در زمینه مطالعات آمایش سرزمینی استان کرمان ابراز کرد: سند طرح آمایش استان یکی از اسناد استراتژیک برای توسعه استان است به طوری که در این سند پس از مشخص شدن سناریوهای احتمالی توسعه استان در افق درازمدت، جهت گیری های استان مشخص و بر این اساس چشم انداز توسعه استان تعریف شده است.
وی ادامه داد: چشم انداز توسعه استان مبنای منطقه بندی و ماموریت و برنامه های توسعه کلان استان بوده و این ماموریت پروژه های اساسی برای توسعه استان را تعریف کرده و پروژه ها در برشهای بخشی و شهرستانی برنامه عملیاتی نیز به تفصیل آورده شده اند.
دکتر کامیاب مقدس افزود: مطالعات آمایش به صورت کلی به دو بخش عمده تقسیم می شود که در بخش اول وضعیت کلی استان در ابعاد گوناگون و جنبه های اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی، منبع طبیعی، منابع انسانی و ... مورد بررسی عمیق و تحلیلی قرار گرفته و تعارضات بین فعالیت های مختلف در پهنه سرزمینی تعیین گردیده و راهکارهای ایجاد تعادل بین محیط، فعالیت و انسان ارایه می شود.
رییس جهاددانشگاهی استان کرمان گفت: در این بخش بیش از 1300 نقشه GIS توسط واحد GIS جهاددانشگاهی استان کرمان تولید گردیده و تعارضات بین فعالیت بخش های گوناگون با یکدیگر و با منابع طبیعی و محیط زیست و سکونتگاه های انسانی مورد شناسایی، بررسی و تحلیل جامع واقع گردیده و در نهایت به سمت اطلاعات و تحلیل های این بخش که زیربنای اجرای بخش دوم مطالعات آمایش استان بوده است، رسما مورد تایید 16  دستگاه اجرایی ذیربط واقع گردید. این مطالعات در جلسه کارگروه آمایش در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان طرح گردیده و پس از بررسی به تصویب رسیده و در نهایت در جلسه شورای توسعه و برنامه ریزی استان مطرح و مورد تصویب واقع شد.
وی تصریح کرد: به منظور پرهیز از تدوین طرح پشت درب های بسته و گرفتار شدن در مقوله ذهن گرایی، در هر مرحله از تدوین وضعیت موجود استان، پانلهای تخصصی در جهاددانشگاهی استان تشکیل و مدیران کل به همراه معاونان و کارشناسان با سابقه و نخبه دستگاهی حضور یافته و به بحث و تبادل نظر و اصلاح تحلیل ها می پرداختند.
رییس جهاددانشگاهی استان کرمان ادامه داد: به دلیل جایگاه و مقبولیت علمی و سوابق پژوهشی این نهاد در استان ارتباط وثیق و موثر در بالاترین سطح با پیکره اجرایی و دستگاه های اداری استان از یکسو و نخبگان و دانشگاهیان از سوی دیگر برقرار گردید و با حضور بیش از یک ساله کارشناسان و محققان واحد کرمان در دستگاه های اجرایی، گردآوری و بروزرسانی اطلاعات و انجام تحلیل ها و تعیین تقاضا و تحلیل فرصت ها، تهدیدها و نقاط ضعف و قوت در ابعاد گوناگون اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و ... استان انجام گردید.
مدیر طرح آمایش استان کرمان تصریح کرد: اجرای بخش دوم مطالعات آمایش مستلزم برخورداری از دانش و تجربه بالا در زمینه آینده پژوهی و تدوین استراتژی و سناریوهای توسعه استان بوده است که در این بخش حضور ارزشمند و موثر محققان و متخصصان پژوهشگاه علوم انسانی در کنار اعضای هیات علمی و همکاران واحد کرمان حائز اهمیت فراوان می باشد و مطالعات آمایش استان کرمان را به نماد بارزی از همکاری بسیار موفق بین واحدی در عرصه جهاددانشگاهی در کشور تبدیل کرده است.
دکتر کامیاب مقدس در ادامه از تمامی متخصصان و اعضای هیات علمی جهاددانشگاهی استان کرمان و پژوهشگاه علوم انسانی جهاددانشگاهی و به ویژه دکتر فیضی رییس پژوهشگاه و دکتر قاسمی و سایر همکاران درگیر در طرح در پژوهشگاه ابراز تشکر و قدردانی نمود.
وی مسوولت پذیری، حس همکاری و روحیه جهادی و دانش بالای محققان پژوهشگاه علوم انسانی جهاددانشگاهی در مشارکت با همکاران واحد کرمان را که منجر به کامل شدن بخش دوم مطالعات آمایش استان گردید را مورد ستایش قرار داد.
وی در ادامه بیان کرد: جهاددانشگاهی در سطح ملی از مزیت های علمی، فنی و اجرایی گسترده و کم نظیری برخوردار است و اگر بهره گیری از این مزیتها جایگزین رقابتهای مخرب و سطح پایین در کشور گردد شاهد هم افزایی و حصول موفقیتهای درخشانتری در جهاددانشگاهی در سطوح ملی و استانی خواهیم بود.
رییس جهاددانشگاهی استان کرمان افزود: برمبنای تجربه و افتخار 24 سال کار اجرایی و علمی در این نهاد مقدس عمیقا بر این باورم که بهره گیری جامع و همه جانبه از توانایی بخشها و اجزاء گوناگون و پتانسیل های متنوع جهاددانشگاهی در سراسر کشور و گسترش روحیه کار جمعی و همکاری بین واحدی و بین بخشی یک ضرورت مبرم و یک نیاز حیاتی می باشد.
دکتر کامیاب در پایان ازحمایت موثر و دید وسیع مهندس رزم حسینی استاندار کرمان و نظارت موثر و پافشاری مستمر دکتر رودری رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در زمینه ارتقاء سطح کیفی مطالعات تقدیر و تشکر بعمل آورد


امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
توصیه های سفر در سال 1397
صفحه جهاددانشگاهی در آپارات
جهاددانشگاهی و واحدهای سازمانی آن در یک نگاه
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا
خبرگزاری سینا پرس