16 : 41
امروز شنبه 25 آذر 1396 -
اخبار : پژوهش و فناوری
معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی:
نگاه جهاددانشگاهی در تدوین برنامه ششم معطوف به حل مشکلات کشور است

دکتر پورعابدی معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی عنوان کرد: نگاه ما در تدوین برنامه ششم کاملاً مسئله محور و معطوف به حل مشکلات کشور بوده است.
تاریخ : چهار شنبه 01 آذر 1396
ساعت: 51 : 17   بازدید کنندگان : 96 نفر
  نسخه چاپی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی یزد محمدرضا پورعابدی در گردهمایی معاونین پژوهشی جهاددانشگاهی‌‌ سراسر کشور ضمن تشریح عملکرد سال 1395 این معاونت، در خصوص منابع انسانی و اعضاء حوزه پژوهش و فناوری اظهار کرد: هم اکنون  1545 نفر پژوهشگر .، 795 نفر كارشناس، 391 نفر تكنسين و 238 نفر كاركنان خدماتي و پشتيباني در حوزه پژوهش وفناوری جهاددانشگاهی فعالیت می‌‌کنند.
وی خاطر نشان کرد که در سال 1395 در حوزه پژوهش و فناوری 1624 طرح با اعتباری معادل 372 میلیارد تومان در جهاددانشگاهی اجرایی شده است.
دکترپورعابدی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع برنامه ششم توسعه جهاددانشگاهی اشاره کرد و گفت: برنامه ششم توسعه با محوریت برقرای ارتباط  ساختارمند بین منابع و برنامه‎ها تدوین شده است.
وی با طرح این سئوال که مگر ممکن است مأموریت و برنامه را بدون منابع مالی یا با منابع کم اجرا کنیم؟ بیان کرد: چنین اقدامی در فرهنگ جهاد، شدنی است ولی انگیزه‌‎ها باید بسیار قوی باشد.
معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی افزود: اگر به عنوان کارمند و آدمی که فقط دنبال روز و شب کردن هستیم، نمی‎شود ولی اگر باور به درستی راهی که انتخاب کرده‎‎ایم، داریم امکان پذیر است و چنین حرکتی هم برکات معنوی دارد و هم برکات مادی برای جامعه خواهد داشت.
دکترپورعابدی ، اگر موضوع فعالیت خود را درست انتخاب کنیم و با منابع محدود جهاد فاز صفر آن را درست اجرا کنیم، منابع برای بقیه راه را بدست می‎‎آوریم.
وی همچنین اظهار کرد: نگاه ما در تهیه برنامه ها باید کاملاً مسئله محور و معطوف به حل مشکلات کشور باشد لذا در تهیه برنامه ششم همه واحدهایی که هنوز در حوزه پژوهش و فناوری زمینه کاری را انتخاب نکرده‎‎اند، باید زمینه های کاری خودشان را درست انتخاب و در طی مدت برنامه که پنج ساله است، آن را اجرا کنند.
معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی افزود: سایر واحدها نیز که دارای برنامه هستند، باید برنامه توسعه خودشان را در طی برنامه ششم مشخص و برای رسیدن به آنها برنامه‎‎ریزی کنند.
پورعابدی تاکید کرد: برنامه ششم توسعه باید شکوفا شدن حوزه علوم انسانی در جهاددانشگاهی باشد که بر این اساس باید اولویت‌ها را مشخص و روی ارائه راه حل برای آنها، کار علمی صورت پذیرد.
وی گفت: باید با همکاری واحدها و پژوهشکده ها و به ویژه پژوهشگاه علوم انسانی تلاش شود مسائل ملی انتخاب و مرزهای فیزیکی گروه های پژوهش برا ی حل آنها برداشته شود.
دکتر پور عابدی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اهتمام به موضوع باز آفرینی در حوزه پژوهش و فناوری، هدف از این مهم را سرعت دادن به حل مشکلات واحدها در دفتر مرکزی، کمک به و احدها در تأمین منابع جهت اجرای برنامه ، کمک به بازاریابی برای فناوری های تولیدی و یا توانمندی ها در حوزه علوم انسانی  و نظارت بر حسن اجرا خواند.
معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی به برخی موضوعات قابل تامل در حوزه پژوهش وفناوری نیز اشاره کرد و در این خصوص به تجمیع ساختارها، امکانات و منابع انسانی برای ورود به کارهای بزرگ، جذب هوشمندانه منابع انسانی در حوزه پژوهش وفناوری ، تخصیص پول هوشمند و تخصیص هوشمندانه پول و ارتباط مناسب و سیستمی حوزه پژوهش وفناوری با دانشگاهها و موسسات آموزش عالی جهاددانشگاهی، توجه به بخش خصوصی، مالکیت معنوی و توجه به حقوق IP  و نقش آن در تجاری سازی، ارتباطات ملی و بین المللی، استفاده از ظرفیت دانشگاهها و اعضاء هیئت علمی ترویج فرهنگ تجاری سازی در همه سطوح، اشاره کرد.
پورعابدی همچنین بر تشکیل تیم- پروژه و شرکت -پروژه در جهاد تاکید کرد و افزود: استفاده ازدانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در اجرای پروژه های پژوهشی ، این که مراکز خدمات تخصصی باید به حوزه تجاری سازی نزدیک شوند و به سوی شرکت سوق پیدا کنند، بکارگیری نیروهای مجرب در انجام طرح های بزرگ و استفاده از شیوه های نوین تامین مالی،  باید در دستور کار باشد.امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
جهاددانشگاهی و واحدهای سازمانی آن در یک نگاه
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا
خبرگزاری سینا پرس