5 : 34
امروز يكشنبه 05 فروردين 1397 -
اخبار : پژوهش و فناوری

تعیین جنسیت جنین درمرکز درمان ناباروری قفقازجهاددانشگاهی اردبیل ممکن شد

دکترای جنین شناسی مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل گفت: امروزه با پیشرفت علوم پزشکی و استفاده از روش‌های علمی می‌توان جنسیت کودک را قبل از تولد تعیین كرد.
تاریخ : چهار شنبه 22 شهريور 1396
ساعت: 58 : 10   بازدید کنندگان : 280 نفر
  نسخه چاپی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی اردبیل، مصطفی اشرفی اوصالو ۲۱شهریورماه با بیان اینکه اسپرم مرد تعیین کننده جنسیت جنین است، افزود: از لحاظ علمی، جنس جنین در مرحله لقاح با نوع اسپرمی که تخمک را بارور می‌کند، مشخص می‌گردد و باروری با کروموزوم X به طور طبیعی دختر و با کروموزوم Y پسر می‌شود.
وی با اشاره به روش‌های مختلف تعیین جنسیت خاطرنشان کرد: در روش اول جنسیت به صورت طبیعی از طریق رژیم غذایی و رعایت زمان تخمک‌گذاری با توجه به جنس دلخواه تعیین می گردد که موفقیت آن بالای ۵۰ درصد است.
دکترای جنین شناسی مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل ادامه داد: دومین شیوه، روش کمک‌ باروری IUI است که در این روش نمونه اسپرم در آزمایشگاه شستشو و کروموزوم های X و Y جدا می شود تا بر حسب علاقه زوج به جنس مورد نظر به رحم منتقل می شود.
اشرفی اوصالو درصد موفقیت تعیین جنسیت به روش PJD را تقریبا صددرصد عنوان و تصریح کرد: در این روش که به زودی انجام آن در مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل امکان پذیر خواهد شد جنسیت و مسائل ژنتیکی جنین، در آزمایشگاه بررسی شده و بر اساس خواسته زوجین، عمل انتقال انجام می گیرد.
وی از انجام تعیین جنسیت جنین در مرکز درمان ناباروری قفقاز جهاددانشگاهی اردبیل خبر داد و تاکید کرد: به دلیل مراقبت و کنترل از لحظه‌ی تخمک و اسپرم گیری تا زمان انتقال، امکان جا به جایی جنین شخصی با شخص دیگر در محیط آزمایشگاه وجود  ندارد.امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
توصیه های سفر در سال 1397
صفحه جهاددانشگاهی در آپارات
جهاددانشگاهی و واحدهای سازمانی آن در یک نگاه
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا
خبرگزاری سینا پرس