8 : 57
امروز چهار شنبه 04 بهمن 1396 -
اخبار : پژوهش و فناوری

توسط محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران انجام گرفت؛ گوگردزدايي وابسته به فاز رشد تركيب دي بنزوتايوفن توسط سويه انتروباکتر

محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به شناسایی توانایی متابولیزه نمودن ترکیب فوق العاده پیچیده نفتی دی بنزوتایوفن یک سویه از جنس انتروباکتر Enterobacter، که به عنوان سویه NISOC-03 معرفی شده است، شدند.
تاریخ : يكشنبه 08 اسفند 1395
ساعت: 33 : 9   بازدید کنندگان : 336 نفر
  نسخه چاپی

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی رییس مرکز، در این خصوص گفت: جدایه های میکروبی جدید هر کدام می تواند تازه های بیوشیمیایی، مولکولی، و متابولیک خاص خود را داشته باشد. علاوه بر این، از چنین میکروارگانیسم هایی به صورت کاربردی می توان در مطالعات تحقیقاتی و نیز پروژه های پاک سازی آلودگی های نفتی استفاده نمود.
وی افزود: این تحقیق با حمایت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب (NISOC) انجام شده است و این نکته بسیار حایز اهمیت را نشان می دهد که از چنین میکروارگانیسم هایی می توان استفاده های کاربردی نموده و مشکلات زیست محیطی مرتبط با شرکت های نفتی را با تکنولوژی های جدید مبتنی بر بیوتکنولوژی مرتفع نمود. 
فاضلی بیان کرد: در بانک میکروارگانیسم ها، یکی از بانک های زیستی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، تعداد زیادی سویه میکروبی با قابلیت های تجزیه ترکیبات هیدروکربنی نگهداری می شود؛ لذا محققان و دانشجویان جهت انجام انواع تحقیقات تجزیه زیستی میدانی، میکروبیولوژی محیطی، بیوشیمی میکروبی، فیزیولوژی و بیولوژی مولکولی خود می توانند از این سویه های ارزشمند استفاده نمایند و تازه های بیشتری را در جامعه علمی به ثبت برسانند.  
گفتنی است، نتایج این تحقیق در مجله Pollution، شماره1، جلد 3 در سال 2017 چاپ شده است.


امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
صفحه جهاددانشگاهی در آپارات
جهاددانشگاهی و واحدهای سازمانی آن در یک نگاه
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا
خبرگزاری سینا پرس