15 : 20
امروز سه شنبه 28 شهريور 1396 -
اخبار : پژوهش و فناوری

توسط محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران انجام گرفت؛ گوگردزدايي وابسته به فاز رشد تركيب دي بنزوتايوفن توسط سويه انتروباکتر

محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق به شناسایی توانایی متابولیزه نمودن ترکیب فوق العاده پیچیده نفتی دی بنزوتایوفن یک سویه از جنس انتروباکتر Enterobacter، که به عنوان سویه NISOC-03 معرفی شده است، شدند.
تاریخ : يكشنبه 08 اسفند 1395
ساعت: 33 : 9   بازدید کنندگان : 275 نفر
  نسخه چاپی

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی رییس مرکز، در این خصوص گفت: جدایه های میکروبی جدید هر کدام می تواند تازه های بیوشیمیایی، مولکولی، و متابولیک خاص خود را داشته باشد. علاوه بر این، از چنین میکروارگانیسم هایی به صورت کاربردی می توان در مطالعات تحقیقاتی و نیز پروژه های پاک سازی آلودگی های نفتی استفاده نمود.
وی افزود: این تحقیق با حمایت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب (NISOC) انجام شده است و این نکته بسیار حایز اهمیت را نشان می دهد که از چنین میکروارگانیسم هایی می توان استفاده های کاربردی نموده و مشکلات زیست محیطی مرتبط با شرکت های نفتی را با تکنولوژی های جدید مبتنی بر بیوتکنولوژی مرتفع نمود. 
فاضلی بیان کرد: در بانک میکروارگانیسم ها، یکی از بانک های زیستی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، تعداد زیادی سویه میکروبی با قابلیت های تجزیه ترکیبات هیدروکربنی نگهداری می شود؛ لذا محققان و دانشجویان جهت انجام انواع تحقیقات تجزیه زیستی میدانی، میکروبیولوژی محیطی، بیوشیمی میکروبی، فیزیولوژی و بیولوژی مولکولی خود می توانند از این سویه های ارزشمند استفاده نمایند و تازه های بیشتری را در جامعه علمی به ثبت برسانند.  
گفتنی است، نتایج این تحقیق در مجله Pollution، شماره1، جلد 3 در سال 2017 چاپ شده است.


امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
کاروان اربعین
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا