15 : 16
امروز سه شنبه 28 شهريور 1396 -
اخبار : پژوهش و فناوری
دکتر پورعابدی مطرح کرد:
ترویج فرهنگ تجاری سازی مهمترین رویکرد دوره مدیریت جدید معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی

معاون پژوهشی و فناوری جهاد دانشگاهی در چهل و هفتمین گردهمایی معاونان پژوهشی واحدهای جهاددانشگاهی در رابطه با برنامه ریزی های انجام شده برای این معاونت گفت: تلاش برای تجمیع ساختارها، امکانات، جذب هوشمندانه نیروی انسانی برای ورود به کارهای بزرگ، متوازن کردن فعالیت ها، ایجاد ارتباط مناسب و سیستمی حوزه پژوهش با دانشگاه و موسسات آموزش عالی، توجه ویژه به بخش خصوصی در اخذ پروژه ها و ترویج فرهنگ تجاری سازی از مهمترین رویکردهای در دوره مدیریت جدید این حوزه است.
تاریخ : چهار شنبه 27 بهمن 1395
ساعت: 20 : 19   بازدید کنندگان : 177 نفر
  نسخه چاپی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر پورعابدی بیان کرد: ثقل فعالیت‌های جهاد در حوزه پژوهش و فناوری است و از جهت منابع انسانی از۷۰۰ عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی، نزدیک به ۵۰۰ نفر در حوزه پژوهش و فناوری مشغول به فعالیت هستند. 
دکتر محمدرضا پورعابدی اظهار کرد: نکته قابل توجه، فعالیت در حوزه پژوهشی است؛ زیرا کارهای این حوزه زمان بر و طولانی است و فعالیت در آن نیازمند دقت، حوصله و پیگیری خوب و طولانی می باشد.
وی با تاکید بر اشراف رییس جهاددانشگاهی در حوزه پژوهش و فناوری گفت: دکتر طیبی در حوزه پژوهش و فناوری صاحب نظر هستند و اشراف خوبی به این حوزه دارند، در این زمینه لازم است از خرد جمعی معاونان پژوهش و فناوری واحدهای جهاددانشگاهی در این حوزه استفاده کنیم.
معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی با اشاره به برخی اهداف در حوزه پژوهش و فناوری در جهاددانشگاهی تاکید کرد: از اهداف برنامه ششم توسعه در حوزه پژوهش و فناوری، ترویج فرهنگ تجاری‌سازی در همه سطوح این حوزه است که در این راستا باید تیم، پروژه و شرکت تشکیل، فعالیت‌های پروژه‌ای در جهاد دنبال شود و از این طریق همکاری بین محققان توسعه یابد. همچنین باید برای تجمیع ساختارها، امکانات، جذب هوشمندانه نیروی انسانی برای ورود به کارهای بزرگ، متوازن کردن فعالیت ها، ایجاد ارتباط مناسب و سیستمی حوزه پژوهش با دانشگاه و موسسات آموزش عالی تلاش کرده و  از ظرفیت دانشجویان مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری در اجرای پروژه‌های پژوهشی بهره گرفت و مراکز تخصصی در حوزه پژوهش و فناوری را به حوزه تجاری‌سازی نزدیک کرد.
وی در خصوص برنامه ششم توسعه جهاد در حوزه پژوهش و فناوری یادآور شد: در حوزه پژوهش و فناوری، در برنامه اول تا سوم توسعه جهاددانشگاهی؛ طراحی، تصویب و استقرار نظام برنامه‌ریزی همچون اهداف کلی، کیفی و غیرقابل سنجش و ارزیابی دنبال شد، در برنامه چهارم به دنبال کمی و قابل سنجش نمودن اهداف (بدون ارزیابی) و در برنامه پنجم در پی ارزیابی اهداف و برنامه‌ها در حوزه پژوهش و فناوری بودیم. در برنامه ششم نیز برقراری ارتباط ساختارمند بین منابع و برنامه‌ها در دستور کار داریم. توجه ویژه به بخش خصوصی در اخذ پروژه ها و ترویج فرهنگ تجاری سازی از مهمترین رویکردهای در دوره مدیریت جدید این حوزه است.

در ادامه دکتر حمید امین اسماعیلی مشاور رییس جهاددانشگاهی و معاون سابق پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی بیان کرد: کارها در عرصه علم و فناوری تدریجی است و باید صبوری کرد. کار این حوزه کار انقلابی به معنای فرهنگی نیست. معنای انقلاب، تحول بنیادین است؛ بنابراین کار در حوزه علم و فناوری و دانش در واقع کار تدریج و تدرج است، اما با استمرار و پیوستگی.
وی در ادامه افزود: بنابراین ما در حوزه علم و فناوری باید اهل اصلاح در روش و قایل به تدریج، تدرج و بهبود کار باشیم. یعنی در هدف انقلابی باشیم و اهداف بلندمدت داشته باشیم. اما این ها با اقدام یکباره، خشن و بنیادین سامان نمی گیرد و باید به تدریج به اهداف برسیم و با بررسی وضع موجود، نگاهمان به آینده مطلوب باشد و گام به گام پیش بریم.
دکتر امین اسماعیلی در پایان به بیان اهم اقدامات انجام شده در حوزه پژوهش و فناوری در زمان معاونت خود پرداخت و گفت: از اهم این اقدامات می توان به ساماندهی نیازسنجی و پروژه یابی، تمرکز بر پروژه های بزرگ، کمک به تأسیس شرکت های دانش بنیان، تصویب 10 طرح پژوهشی ملی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی، اخذ 8 ردیف بودجه برای پژوهشکده های مختلف، تصویب و فعال سازی 12 پروژه مصوب، صدور حکم راه اندازی پژوهشکده های جدید، حمایت از 13 واحد در حال توسعه برای دستیابی به یک حوزه کاری شاخص در سطح ملی و منطقه ای و ... اشاره کرد.


امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
کاروان اربعین
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا