5 : 52
امروز يكشنبه 05 فروردين 1397 -
اخبار : پژوهش و فناوری

اجرای مرحله سوم طرح اهلی‌سازی گیاهان بومی ایلام در جهاددانشگاهی استان

طرح اهلی‌ سازی گیاهان دارویی زوفایی و گل میمونی سازویی در راستای اجرای برنامه‌های مصوب جهاددانشگاهی واحد استان ایلام در حوزه گیاهان دارویی اجرا می‌شود.
تاریخ : سه شنبه 07 دي 1395
ساعت: 40 : 16   بازدید کنندگان : 497 نفر
  نسخه چاپی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد استان ایلام، ذبیح‌الله مهری‌پور رییس این واحد اظهار کرد: مرحله سوم طرح اهلی‌سازی "زوفایی" و "گل میمونی سازویی" دو گونه گیاه دارویی بومی استان در راستای اجرای برنامه مصوب جهاددانشگاهی واحد استان از دی‌ماه امسال آغاز شد.
وی گفت: این طرح که مرحله اول آن از سه سال پیش در حوزه معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی واحد استان ایلام آغاز شد، در سال جاری جهت تکثیر در سطح مزرعه ادامه خواهد یافت.
مهری‌پور افزود: از جمله مزایای اهلی‌سازی گیاهان دارویی قبل از آنکه بهره‌برداری بی رویه باعث انقراض آن ها شود، شامل عدم آلودگی گیاهان دارویی به مواد ناخواسته، امکان کنترل های پس از برداشت، شناسایی بهتر و اصلاح ژنتیکی گونه ‌ها و جلوگیری از زوال تنوع ژنتیکی گونه ‌های کشت شده است.
وی گفت: دو گیاه زوفایی و گل میمونی سازویی از گیاهان بومی استان هستند که مردم از قدیم‌الایام تمایل زیادی به استفاده از آنها نشان داده و همین امر سبب برداشت بي‌رويه اين گونه‌های گياهي و در معرض خطر انقراض قرار گرفتن آنها شده است، به همین خاطر جهاددانشگاهی واحد استان ایلام با اهلی‌سازی این دو گیاه سعی در حفظ این ذخایر ژنتیکی با انجام طرح اهلی‌سازی آنها دارد.


امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
توصیه های سفر در سال 1397
صفحه جهاددانشگاهی در آپارات
جهاددانشگاهی و واحدهای سازمانی آن در یک نگاه
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا
خبرگزاری سینا پرس