9 : 9
امروز چهار شنبه 04 بهمن 1396 -
اخبار : پژوهش و فناوری
با مشارکت جهادانشگاهی خراسان رضوی؛
مشهد میزبان دانشمندان بین المللی برجسته سلول های بنیادی می شود

سومین کنگره ملی و دومین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی با نشان MashhadStemCells-2017، از 30فروردین ماه تا یکم اردیبهشت ماه سال آینده در مشهد برگزار می‌شود.
تاریخ : سه شنبه 07 دي 1395
ساعت: 20 : 9   بازدید کنندگان : 423 نفر
  نسخه چاپی

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر سید علی‌اکبر شمسیان، رییس سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی 6 دی ماه در اولین نشست خبری سومین کنگره ملی و دومین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی که در جهاددانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد، با تاکید براینکه این کنگره با نشان MashhadStemCells-2017 شناخته می‌شود و بزرگترین رویداد علمی در این زمینه در شرق کشور تا به امروز محسوب می‌شود، عنوان کرد: این کنگره با مشارکت جهادانشگاهی خراسان رضوی، دانشگاه فردوسی مشهد، پژوهشگاه رویان و دانشگاه علوم پزشکی مشهد، 30 فروردین ماه تا یکم اردیبهشت ماه سال 96 برگزار می شود.
وی با اعلام اینکه هدف از برگزاری این کنگره ارتقاء دانش و کاربردی‌ کردن سلول‌های بنیادی در شرق کشور است، ادامه داد: ما تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها خود را در راستای کاربردی کردن سلول‌های بنیادی در عرصه بالینی به کار خواهیم گرفت و امیدواریم بتوانیم جایگاه واقعی خراسان رضوی را در این زمینه به تمام جهان معرفی کنیم.
رییس سومین کنگره ملی و دومین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی با اشاره به اینکه ما توانسته‌ایم فعالیت‌های گروه پژوهشی سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی جهاددانشگاهی خراسان رضوی را گسترش دهیم، اظهار کرد: در حال‌حاضر ارتباط بسیار خوبی میان ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت ریاست جمهوری با جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دانشگاه فردوسی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد برقرار است و شاید باید برگزاری مطلوب دوره گذشته این کنگره را حاصل حمایت و هم‌افزایی میان این نهادها دانست.
در ادامه این نشست، دکتر مریم متین‌مقدم، دبیر علمی سومین کنگره ملی و دومین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی با بیان اینکه مشارکت در سطح ملی و بین‌المللی در این کنگره بسیار زیاد خواهد بود و از تمامی شهرهای کشور در زمینه علوم پایه، مهندسی و پزشکی در عرصه سلول‌های بنیادی دعوت به عمل آمده است، اظهار کرد: تاکنون حدود 40 نفر مهمان ویژه از سراسر کشور در این کنگره دعوت شدند و 15 میهمان خارجی از کشورهای چین، ایتالیا، آمریکا، مالزی، آلمان، ترکیه، اسپانیا، پاکستان، اندونزی و استرالیا دعوت به عمل آمده است.
وی یکی از اهداف برگزاری این کنگره را تقویت فعالیت‌های بین‌المللی دانست و افزود: هدف از دعوت میهمانان خارجی در این کنگره ارتباط با کشورهای مطرح و پیشرو در زمینه سلول‌های بنیادی است تا پیشرفت‌های علمی خود را برای جامعه بین‌المللی معرفی کنیم که به دنبال آن سیاه‌نمایی‌هایی که در زمینه علم ایران در جهان اتفاق می‌افتد، برطرف شود.
متین‌مقدم ادامه داد: با توجه به سیاه‌نمایی که علیه ایران وجود دارد، ما تلاش داریم که این کنگره به عنوان مرجعی برای کشورهای اسلامی باشد تا دستاوردهای خود را در زمینه سلول‌های بنیادی هر دو سال یکبار در آن ارایه کنند.
وی با اشاره به اینکه امتیازاتی برای حضور پژوهشگران و دانشجویان خارج کشور در این کنگره در نظرگرفته شده است، اظهار کرد: در مرحله اول سیاستی مبنی بر جذب پژوهشگران خارجی از کشورهای مسلمان در راستای رویداد مشهد 2017 بود که شامل کشورهای همسایه ایران می‌شود و پس از آن ترغیب حضور پژوهشگران و دانشجویان فعال اروپایی در این همایش درنظر گرفته شده است تا جنبه بین‌المللی آن افزایش یابد.
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه دومین دوره این کنگره با حضور هزار نفر برگزار شد، عنوان کرد: انتظار می‌رود حدود 1200 نفر در سومین دوره کنگره سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی مشارکت داشته باشند. حدود 75 سخنرانی در این همایش انجام خواهد شد.
متین‌مقدم گفت: تخفیف 50 درصدی به عنوان مشوق برای ثبت‌نام و اقامت پژوهشگران و دانشجویان خارجی در این کنگره در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: با شرکت‌های مختلفی به عنوان حامی این کنگره، تبادلاتی انجام شده و حتی شرکت‌هایی از کشور آلمان نیز در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌اند و انتظار داریم که حدود 30 شرکت از این کنگره حمایت کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد با اعلام اینکه مجوز بین‌المللی برای این کنگره اخذ شده است، تاکید کرد: کارگاه‌هایی به صورت جانبی قبل و بعد از همایش برگزار خواهد شد. 15 دی ماه نیز آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات به این همایش است.
مقدم متین با اشاره به دستاوردهای کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در سال گذشته، خاطرنشان کرد: در کنگره گذشته توانستیم پژوهش‌ها و پروژه‌های مشترکی را با سایر کشورها آغاز کنیم و ایران‌هراسی و بی اعتمادی آنان به فعالیت های علمی کشور را خنثی کنیم.
دبیر علمی دومین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی یکی از دستاوردهای مهم این کنگره در سال گذشته را راه‌اندازی شورای سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی در استان خراسان دانست و یادآور شد: تشکیل این شورا که ریاست آن با استاندار است، می‌تواند زمینه رشد کمی و کیفی فعالیت‌های این حوزه را از طریق هم‌افزایی و جلوگیری از موازی‌کاری به دنبال داشته باشد.
در ادامه، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد گفت: افزایش آگاهی‌های عمومی از طریق رسانه‌ها، تنها راه جلوگیری از سوء‌استفاده از سلول‌های بنیادی در مراکز درمانی جعلی  است.
دکتر احمدرضا بهرامی عنوان کرد: بسیاری از مراکز جعلی تحت عنوان مراکز درمانی با سلول‌های ‌بنیادی همچون قارچ در کشور رشد کرده‌اند؛ درحالی‌که در اکثر موارد اصلا از سلول‌های بنیادی در آن‌ها استفاده نمی‌شود و مراکز درمانی اصلی بسیار کم‌تر از این تعداد هستند. این باعث خدشه‌دار شدن اعتماد مردم به این روش نوین درمانی است.
وی با تاکید براینکه موسسات معدودی می‌توانند ادعا کنند که می‌توانند سلول‌درمانی انجام دهند، اظهار کرد: دستیابی و استفاده از فناوری سلول‌های بنیادی کاری دشوار و تخصصی است؛ اما با این وجود مراکز متعددی بدون تخصص تحت عنوان مراکز درمانی سلول‌های ‌بنیادی در کشور رشد یافته‌اند؛ درحالی‌که در اکثر موارد اصلا از سلول‌های بنیادی در آن‌ها استفاده نمی‌شود.
دبیر سومین کنگره ملی و دومین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی با اعلام اینکه این موسسات، مجوز فعالیت ندارند و غیرمجاز فعالیت می‌کنند، ادامه داد: بسیاری از این مراکز در صنف‌های مختلف مانند آرایشگاه‌ها فعالیت دارند و  از محصولات بیولوژیکی استفاده می‌شود که هیچ ارتباطی با سلول‌های بنیادی ندارد. مردم می‌توانند با مراجعه به معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی هر شهر این مراکز را شناسایی کنند. ولی رسالتی که به عهده رسانه‌ها و دانشگاه‌ها است این است که با افزایش آگاهی‌های عمومی علاوه ‌بر جلوگیری از این سوء استفاده، مردم را با این روش نوین درمانی و فناوری بومی قابل افتخار برای کشور آشنا کنند.
بهرامی افزود: طی دهه گذشته در جامعه مفاهیم سلول‌های بنیادی شیوع یافته، اما به صورت سطحی و تصویر مخدوشی از سلول‌های بنیادی در ذهن مردم ساخته شده است ولی رسانه‌ها می‌توانند این تصویر را اصلاح کنند تا به سلول‌های بنیادی به عنوان یک پدیده شگرف نگاه شود.
وی، کشف ماده انتقال دهنده وراثت، مهندسی ژنتیک و فناوری کشت سلول‌های بنیادی را جهش‌های مهم در عرصه پزشکی دانست و افزود: کشت سلول‌های بنیادی یکی از جنبه‌های پر افتخار ایران است؛ ولی دستکاری‌های مولکولی در این سلول‌ها و استفاده از آن به عنوان یک فناوری در عرصه اقتصادی، صنعتی و پزشکی یک اقدام مهم محسوب می‌شود که ما هنوز از این ظرفیت استفاده نکرده‌ایم.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به اینکه اکنون دوران ژن درمانی مبنی بر سلول‌های بنیادی آغاز شده، تصریح کرد: یکی از اهداف ما در سومین کنگره ملی و دومین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، بررسی ورود ایران به دوران ژن‌ درمانی مبنی بر سلول‌های بنیادی است.
بهرامی با اعلام اینکه از سرمایه‌گذاری اقتصادی در عرصه سلول‌های بنیادی گله‌مند هستیم، عنوان کرد: ایران در دو دوره کشت سلول‌های بنیادی و ساخت سلول‌های بنیادی از سلول‌های عادی بدن، موفق بوده و اما برای ورود به کمپ سلول‌های بنیادی به لحاظ مولکولی در کشور با چالش روبه‌رو است؛ زیرا با وجود آنکه در عرصه منابع انسانی و تخصصی لازم زمینه مناسبی فراهم است، اما نهاد حمایتی از پژوهش‌‌ در این زمینه وجود ندارد.
وی افزود: حمایت‌های سیستماتیک و راهبردی از عرصه ظرفیت‌های مولکولی سلول‌های بنیادی نیازمند سرمایه‌گذاری و سیستم راهبردی دقیقی است که ما در این زمینه ضعف داریم.
دبیر سومین کنگره ملی و دومین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی گفت: طی سال‌های اخیر سلول‌های بنیادی به عنوان یک واحد اصیل درمانی شناخته شد و اکنون در جهان بر روی رفتار سلول‌های بنیادی آزمایش می‌شود تا در درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان، بیماری‌های خودایمنی، استفاده شود که این عرصه نیازمند سرمایه‌گذاری عظیم است.
با بیان اینکه سلول‌های بنیادی یکی از چهار عرصه پیشگام علم در جهان محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: در حال‌حاضر استفاده درمانی از سلول‌های بنیادی در سطح کشور و از جمله مشهد راه یافته است.
بهرامی، خراسان رضوی را یکی از استان‌های پیشگام در مدیریت ارشد و دانشگاهی سلول‌های بنیادی در کشور دانست و عنوان کرد: در زمینه کارآزمایی بالینی در ایران و مشهد مشکلی وجود ندارد؛ اما متاسفانه مشهد در کسب منابع مالی و اعتباری ملی از پژوهش‌های سلول‌های بنیادی موفق نبوده‌ اما از لحاظ زیرساخت‌های نهادسازی و یافته‌های علمی در زمینه سلول‌های مولکولی وضعیت مطلوبی دارد.
وی با اشاره به اینکه این کنگره با حمایت ستاد توسعه سلول‌های بنیادی معاونت علمی ریاست جمهوری کشور است، اعلام کرد: شورای استانی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی زیرنظر کارگروه پژوهش و فناوری استانداری خراسان رضوی و با حمایت این ستاد تشکیل شده است. این ستاد با محوریت دانشگاه علوم پزشکی و فردوسی مشهد و جهاددانشگاهی استان و به ریاست استاندار خراسان رضوی به منظور ساماندهی تحقیقات و کاربرد بالینی این تشکیل شده است و در نوبه خود این سطح از هماهنگی بین بخشی در سطح کشور بی نظیر است.
در ادامه دکتر حمیدرضا بیدخوری، معاون پژوهش و فناوری سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی نیز در ادامه این نشست، تاکید کرد: سلول‌های بنیادی از فناوری استراتژیکی در جهان و ایران محسوب می‌شود و در کشور ما نیز سرمایه‌ عظیمی در حوزه نیروی انسانی متخصص در رشته‌های پایه و بالینی در این زمینه وجود دارد. ولی این یک رقابت سالم فناورانه در سطح بین‌المللی نیست و کانون‌های قدرت زیادی عمدتا با هدایت رژیم صهیونیستی در تلاشند ارتباطات بین‌المللی دانشمندان ایرانی را محدود کنند و مانع از پیشرفت‌‌های فناورانه در این حوزه در کشور ما شوند.
وی اضافه کرد: وضعیت فعلی کشور نشاندهنده این است که خوشبختانه در هیچ کدام توفیقی نداشته‌اند. کنگره سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی هر دو موضوع را هدف گرفته است و تلاش دارد ضمن گردهم آوردن دانشمندان مسلمان ضمینه ارتباط آنان را با سایر دانشمندان تراز اول جهان فراهم آورد.
معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به اخلاق در پژوهش‌های پزشکی به عنوان یکی از محورهای سومین کنگره ملی و دومین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، اظهار کرد: اخلاق در پژوهش‌های پزشکی موضوعی بسیار مهم محسوب می‌شود، بنابراین سه کارگاه تخصصی با هماهنگی کمیته اخلاق در پژوهش‌های پزشکی جهاددانشگاهی کشور در این زمینه طی این کنگره برگزار خواهد شد.
بیدخوری افزود: این برنامه با هماهنگی با کمیته کشوری اخلاق در پژوهش‌های علوم پزشکی وزارت بهداشت برگزار خواهد شد.
وی یادآور شد: در سومین کنگره ملی و دومین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی برای گروه‌های مختلف پزشکی امتیاز آموزش مداوم درنظر گرفته شده است.امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
صفحه جهاددانشگاهی در آپارات
جهاددانشگاهی و واحدهای سازمانی آن در یک نگاه
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا
خبرگزاری سینا پرس