7 : 39
امروز يكشنبه 05 فروردين 1397 -
اخبار : پژوهش و فناوری

پژوهشگر جهاددانشگاهی خراسان جنوبی نویسنده برتر استان شد

محسن پویان، پژوهشگر و مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی به عنوان نویسنده برتر استان معرفی شد.
تاریخ : يكشنبه 14 آذر 1395
ساعت: 41 : 10   بازدید کنندگان : 428 نفر
  نسخه چاپی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی، محسن پویان، پژوهشگر و مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی که همزمان با هفته کتاب به عنوان نویسنده برتر انتخاب شد، گفت: این انتخاب به لحاظ تعداد کتاب‌های چاپ شده و موضوع کتاب‌ها از نظر کاربردی در سطح جامعه و شاخص مفید بودن کتاب‌ها بوده است.
وی افزود: کتاب‌های نوشته شده‌ بیشتر در زمینه گیاهان دارویی استان و کاربردهای متفاوت آن در صنعت، مشکلات درمانی و پیشگیری از بیماری‌ها بوده است.
پژوهشگر و مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی ادامه داد: در این کتاب‌ها بیشتر به استفاده از گیاهان دارویی در موارد مختلف از جمله گیاهان دارویی و دیابت، گیاهان دارویی و بیماری‌های قلبی عروقی، خواص ضدسرطانی گیاه دارویی زعفران، کاربردهای پزشکی عناب و گیاهان دارویی ضد ویروس، قارچ و باکتری پرداخته شده است.
پویان با اشاره به تالیف 36 جلد کتاب در زمینه‌های گیاهان دارویی تصریح کرد: موفقیت همیشه نسبی است و به هر ترتیب تالیف، چاپ و انتشار 36 جلد کتاب علمی را به لطف خداوند موفقیت قابل قبولی می‌دانم.
وی با تاکید بر اینکه اصولا با تمام همت و تلاشی که از طریق مدیران کشوری اعمال می‌شود مسأله پژوهش هنوز نتوانسته به میزان قابل قبولی نهادینه شود، عنوان کرد: کمبود یا نبود بودجه‌های تحقیقاتی در این زمینه یکی از فاکتورهای محدود کننده تحقیق است و وجود متولیان گوناگون در زمینه گیاهان دارویی باعث پراکندگی و گاهی موازی‌کاری نیز می‌شود.
پژوهشگر و مدیر پروژه دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: در حال‌حاضر کتابی جامع با عنوان کاربردهای پزشکی عناب و جمعا حدود پنج مورد با عناوین مختلف با همکاری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و جهاددانشگاهی و نیز کتاب معرفی درختان کهنسال جنوب خراسان با سازمان میراث فرهنگی آماده چاپ است.
پویان، زراعی‌کردن گونه‌های مرتعی دارویی که به دلیل خشکسالی در خطر انقراض بوده و تحقیق در خصوص کشت گلخانه‌ای و هیدور پونیک گیاهان دارویی مطرح استان را از مهم ترین اولویت پژوهشی‌های گیاهان دارویی در استان عنوان کرد.
وی تصریح کرد: تقویت پروسه پژوهش‌های اقتصادی در زمینه بازاریابی و فروش صادرات محصولات مطرح استان با بسته بندی مطلوب و برند ملی، تکثیر گیاهان مهم و استراتژیک منطقه از طریق کشت بافت مانند عناب و زرشک و گونه‌های در حال انقراض مرتعی و تحقیقاتی در خصوص افزایش ماندگاری عناب، زرشک تازه در راستای ارائه بازارهای ایرانی و جهانی باید در اولویت های پژوهشی قرار گیرد.امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
توصیه های سفر در سال 1397
صفحه جهاددانشگاهی در آپارات
جهاددانشگاهی و واحدهای سازمانی آن در یک نگاه
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا
خبرگزاری سینا پرس