7 : 30
امروز يكشنبه 05 فروردين 1397 -
اخبار : پژوهش و فناوری

موافقت کلی جهاددانشگاهی با ارزیابی تأثیرات اجتماعی و فرهنگی پروژه‌های واحد کردستان

مدیر پژوهش جهاددانشگاهی واحد کردستان از تصویب موافقت کلی ارزیابی تأثیرات اجتماعی و فرهنگی توسط معاونت پژوهشی و فناوری این نهاد خبر داد.
تاریخ : دوشنبه 01 آذر 1395
ساعت: 35 : 9   بازدید کنندگان : 505 نفر
  نسخه چاپی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد کردستان، مهدی ورمزیار، مدیر پژوهش این واحد از تصویب موافقت کلی با ارزیابی تأثیرات اجتماعی و فرهنگی کردستان توسط معاونت پژوهشی و فناوری جهاددانشگاهی خبر داد.
وی افزود: هدف از انجام ارزیابی تاثیرات اجتماعی و فرهنگی، برآورده کردن محیطی متعادل و متناسب از نظر اکولوژیکی، فرهنگی و اقتصادی، ترویج اقتدار و توسعه اجتماعی، ظرفیت سازی و توسعه سرمایه اجتماعی، نشان دادن کارایی و اثر بخشی و نمایش مسایل و نقاط ضعف و قوت پروژه‌ای شهری و دستاوردهای آن، گردآوری اطلاعات برای بهبود فرایند برنامه‌ریزی، تعیین حوزه‌های تحت نفوذ طرح‌ها و پروژه‌ها قبل از اجرا، شناخت نگرش شهروندان نسبت به طرح‌ها و پروژه‌ها است.
مدیر پژوهش جهاددانشگاهی واحد کردستان بیان کرد: هدف تکنیک ارزیابی تأثیرات اجتماعی و فرهنگی پروژه‌های عمرانی قبول این امر است که تأثیرات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و بوم‌شناختی به گونه‌ای ذاتی و جدا نشدنی به همدیگر مرتبط هستند؛ تغییر در هر حوزه‌ای، منجر به تغییرات در سایر حوزه‌ها می‌شود.
وی عنوان کرد: مزایای انجام ارزیابی تأثیرات اجتماعی، دامنه نسبتا وسیعی را در بر می‎گیرد که از شناسایی پیامدهای منفی می‎تواند شروع شود و تا کمک به مدیران برای تصمیم‌گیری بهتر ادامه یابد. این امر تا حدود زیادی به گسترده بودن فاکتورهای اجتماعی و فرهنگی برمی‎گردد که به انحاء گوناگون می‎توانند دستاوردهای اقدامات توسعه‎ای را تحت تأثیر قرار دهد.
ورمزیار اعلام کرد: یک ارزیابی تأثیرات اجتماعی نمی‎تواند تمام این فاکتورها را مورد بررسی قرار دهد اما توانایی آن را دارد که داده‎های مفیدی را در اختیار طراحان پروژه‎ها و مدیران شهری قرار دهد و نشان دهد که فاکتورهای گوناگون اجتماعی و فرهنگی چگونه می‎توانند سد راه پروژه شوند و یا در برخی از موارد در مقام تسهیل کننده عمل کند.
وی در پایان یادآور شد: موافقت کلی اخذ شده برای مدت یک سال و نیم بوده و بعد از این مدت مشخص می‌شود که فعالیت در قالب گروه پژوهشی یا مرکز خدمات تخصصی انجام گیرد.امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
توصیه های سفر در سال 1397
صفحه جهاددانشگاهی در آپارات
جهاددانشگاهی و واحدهای سازمانی آن در یک نگاه
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا
خبرگزاری سینا پرس