7 : 31
امروز يكشنبه 05 فروردين 1397 -
اخبار : پژوهش و فناوری

زخم های مزمن کشنده هستند/ لزوم توجه بیشتر به حوزه زخم و ترمیم بافت

رییس اولین کنگره بین‌المللی و سومین کنگره زخم و ترمیم بافت، ضمن کشنده دانستن زخم‌های مزمن گفت: یکی از علل ایجاد زخم‌های مزمن دیابت است که به صورت یک سونامی کشور را در برمی‌گیرد و باید بدانیم که زخم‌های دیابتی تا 45 درصد مرگ و میر به دنبال دارد و این موضوع توجه بیشتر مسوولان را می‌طلبد.
تاریخ : يكشنبه 18 مهر 1395
ساعت: 34 : 13   بازدید کنندگان : 509 نفر
  نسخه چاپی

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی  علوم پزشکی تهران، نشست خبری اولین کنگره بین المللی و سومین کنگره ملی زخم و ترمیم بافت 17 مهرماه در سالن اجتماعات معاونت آموزش جهاددانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران برگزار شد. دکتر سید مهدی طبایی رییس کنگره، دکتر پروین منصوری دبیر علمی کنگره در بخش علوم بالینی، دکتر منصور جمالی زواره دبیر علمی کنگره در بخش علوم پایه، دکتر محسن فاتح دبیر اجرایی کنگره و ... برگزار شد.
در ابتدای نشست دکتر طبایی رییس اولین کنگره بین‌المللی و سومین کنگره زخم و ترمیم بافت با اشاره به اهداف و نحوه برگزاری کنگره از استقبال چشمگیر جامعه علمی و دانشگاهی کشور از این کنگره خبرداد.
وی گفت: این کنگره از 5 تا 7 آبان ماه در سالن دکتر غرضی بیمارستان میلاد برگزار می شود.
دکتر سیدمهدی طبایی افزود: حوزه زخم و ترمیم بافت در علوم پزشکی کشور بسیار مهم است و در دنیا با چالشی بزرگ به نام زخم‌های مزمن روبه‌رو هستیم که تلاش جامعه جهانی برای حل این معضل ستودنی است.
وی با بیان اینکه مردم دنیا و اقشار مختلف جامعه ما نیز دچار این معضل هستند، گفت: متاسفانه در سالیان اخیر به این حوزه هم از نظر سیاست‌گذاری و هم از نظر درمان توجه کمی شده است. البته جهاددانشگاهی علوم پزشکی به کمک دانشگاه علوم پزشکی تهران چند سالی است که در این حوزه فعالیت می‌کنند تا بتوانند توجه مسوولان را به این حوزه جلب کرده و الگویی عملی را برای بیماران فراهم کنند.
رییس اولین کنگره بین‌المللی و سومین کنگره زخم و ترمیم بافت گفت: زخم‌های مزمن زخم‌هایی هستند که مدت طولانی از شروع آنها گذشته، اما بنا به دلایلی بهبود نمی‌یابند که ایجاد این زخم‌ها علل مختلفی دارد؛ شایع‌ترین علل آن ‌ها بیماری های عروقی، دیابت، تغذیه و داروها و... هستند. براساس دیتاهای جهانی تخمین می‌زنیم که در ایران، 600 تا 700 هزار مبتلا در این حوزه داریم، اما متاسفانه با این تعداد مبتلا هنوز مرکز جامعی که بتواند در آن به این بیماران خدمت‌دهی کرده و خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی را ارایه دهیم، نداریم. البته جهاددانشگاهی درصدد است که این الگو را در کشور پیاده کند.
وی با بیان اینکه از برگزاری این کنگره دو هدف را دنبال می‌کنیم، ادامه داد: اولین هدف ما این است که این کنگره بین المللی برای تضارب آرای علمی در حوزه زخم و ترمیم بافت که موضوعی بین‌رشته‌ای است، باشد و بتوانیم آخرین دستاوردهای این حوزه را ارایه کنیم. دومین هدف‌مان نیز جلب توجه سیاست‌گذاران عرصه سلامت چه در حوزه قانون‌گذاری چه در حوزه اجرا به این مساله است.
رییس اولین کنگره بین‌المللی و سومین کنگره زخم و ترمیم بافت، زخم‌های مزمن را کشنده دانست و گفت: یکی از علل ایجاد زخم‌های مزمن دیابت است که اکنون دارد به صورت یک سونامی کشور را در برمی‌گیرد. باید بدانیم که زخم‌های دیابتی تا 45 درصد مرگ و میر به دنبال دارد و این موضوع توجه بیشتر مسوولان را می‌طلبد.
در ادامه نشست دکتر فاتح دبیر اجرایی کنگره با بیان این نکته که برگزاری کنگره امسال تفاوتی ساختاری با دو کنگره گذشته دارد گفت: سومین کنگره زخم و ترمیم بافت به صورت بین المللی و در دو بخش علوم پایه و علوم بالینی برگزار می گردد.
وی افزود: مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران برگزار کننده اصلی کنگره سالانه زخم و ترمیم بافت بوده و در سومین دوره از برگزاری آن جهاددانشگاهی علوم پزشکی مشهد و جهاددانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی و نیز دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران، دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی تهران و گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی ایران و همچنین جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، وزارت ورزش و جوانان، شرکت فنآوری بن یاخته های رویان و پژوهشکده گیاهان دارویی در بخش های علمی و اجرایی همکاری خواهند داشت.
وی در ادامه  امتیازات بازآموزی تعلق گرفته به گروه های هدف این کنگره را بیان کرد.
در ادامه دکتر منصوری دبیر علمی بخش بالینی کنگره ضمن مثبت ارزیابی کردن تعداد مقالات رسیده و بیان اینکه این حجم از مقالات نشان از استقبال جامعه علمی کشور از این کنگره دارد، تعداد مقالات رسیده را درحدود سیصد عنوان، تعداد پذیرفته شده آن ها را جهت ارائه به صورت شفاهی نود عنوان و تعداد مقالات پذیرفته شده جهت ارایه به صورت پوستر را پنجاه عنوان اعلام نمودند.
وی با تاکید بر رشد سن جمعیت جهان اظهار داشت: تا سال 2030 عمر متوسط جمعیت جهان 75 سال خواهد بود که با توجه به این مسئله، شیوع زخم های فشاری با توجه به افزایش سن در افراد پیش بینی می شود. زخم ها به دلیل افزایش مرگ و میر و هزینه های بالای درمانی برای دولت ها معضل جهانی هستند.
منصوری تصریح کرد: متاسفانه در بیماران دیابتی هر 30 ثانیه یک بیمار پای خود را از دست می دهد.امروزه طب در حال بازگشت به طبیعت است به این معنا که ما می توانیم از چیزهایی که در طبیعت وجود دارد برای ترمیم بافت و زخم ها کمک بگیریم.رسالت این کنگره استفاده از علوم پایه در کنار علوم بالینی است، در بسیاری از کشورهای پیشرفته در کنار علوم بالینی، آزمایشگاه های علوم پایه وجود دارد که یکی از اهداف این کنگره رفع این خلا در علوم بالینی است.
دکتر جمالی زواره دبیر بخش علوم پایه کنگره نیز این کنگره را ابتکاری از طرف جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران معرفی کرد و بررسی و درمان زخم های معنوی و روانی موجود در جامعه را یکی از اهداف مهم این کنگره دانست.
دکتر بشردوست تجلی در ادامه، محورهای سومین کنگره را در دو بخش بالینی و علوم پایه بیان کرده و از سخنرانان خارجی مدعو در این کنگره نام برد. این سخنرانان از کشورهای ترکیه، آمریکا، سوئد، کانادا و پاکستان خواهند بود که در این کنگره مقاله هایی را در پنل های مختلفی ارایه خواهند کرد.
وی بیان کرد: هدف از طراحی این کنگره ارائه و استفاده از معتبرترین و بهترین روش های درمانی در حوزه زخم و ترمیم بافت است.
وی در ادامه افزود: جهاددانشگاهی شروع کننده این مسیر است و امیدواریم به وسیله این کنگره بهترین راهکار ها در رابطه با این معضل ارایه و سلامت جامعه را به بهترین نحو کنترل کنیم، همچنین با پرورش این ایده به طور عملی در جامعه مورد استفاده قرار گیرد.
سپس دکتر اسماعیلی جاوید ضمن تأیید گفته های دیگر دبیران یکی از مهم ترین پیام های سومین کنگره را بهره گیری از استعداد و توانمندی های نخبگان و علاقه مندان در جامعه دانشجویی و پژوهشیِ علوم پایه در زمینه های پزشکی به ویژه عرصه ترمیم زخم های مزمن برشمرد و از فقدان این ارتباط میان دو حوزه علوم پایه و علوم پزشکی ابراز تأسف نموده و عمده ترین دلیل آن را جدایی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور دانست. وی همچنین از خبرنگاران حاضر در جلسه خواست که به بهانه این نشست، موضوع زخم و اهمیت آن را در سطح جامعه علمی و عموم مردم منتشر نمایند.
در بخش دوم جلسه خبرنگاران سئوالات خود را از هیأت دبیران سومین کنگره بین المللی زخم و ترمیم بافت درخصوص نحوه برگزاری و شرایط پذیرش مقالات رسیده از داخل و خارج از کشور پرسیدند.امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
توصیه های سفر در سال 1397
صفحه جهاددانشگاهی در آپارات
جهاددانشگاهی و واحدهای سازمانی آن در یک نگاه
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا
خبرگزاری سینا پرس