7 : 48
امروز يكشنبه 05 فروردين 1397 -
اخبار : پژوهش و فناوری

تهيه و نگهداری کلکسیونی با بیش از 350 رده سلولی گونه های در معرض انقراض در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران

بانك سلول‌های انساني و جانوري مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران موفق به تهيه و نگهداری کلکسیونی با بیش از 350 رده سلولی از گونه های مختلف دام های در معرض انقراض کشور شد.
تاریخ : شنبه 17 مهر 1395
ساعت: 9 : 11   بازدید کنندگان : 418 نفر
  نسخه چاپی

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی رییس این مرکز، در خصوص اجرای این پروژه ملی که در راستای حفاظت و نگهداری از این ذخایر ژنتیکی ارزشمند کشور انجام‌گرفته است، گفت: ایران از لحاظ تنوع ژنتیکی دامی از جمله کشورهای کم‌نظیر جهان بوده و در مواردی انحصاری بوده ولی متأسفانه این سرمایه عظیم و گرانبهای الهی در معرض تهدید جدی بوده و ازنظر بسیاری از متخصصان بعضی از نژادهاي بومی در حال انقراض و یا در شرایط بحرانی ارزیابی می‌گردند. حفظ این نژادها و تنوع ژنتیکی به تولیدکنندگان اجازه و امکان بهره‌برداری از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های ناشناخته آنان را می دهد. همچنین می توان با استفاده از این تنوع ژنتیکی به خصوصیات و صفات جدید از جمله مقاومت در برابر تغییرات اقلیم و بیماری‌های گوناگون و تولید محصولات جدید دست یافت و در جهت توسعه پایدار در تغذیه، کشاورزی، بهداشت و غیره استفاده نمود.
وی افزود: باوجود نژادهای مختلف دامی در کشور به علت عدم توجه لازم به شناسایی قابلیت هاي آنها، آمیخته گری هاي بین نژادي و همچنین عدم برنامه در جهت حفظ نژادهاي اصیل و بومی، آسیب هاي بسیار شدیدي به ذخایر ژنتیکی کشور وارد شده است. لذا توجه به حفظ این ذخایر ژنتیکی کشور ضرورتی غیرقابل‌انکار است. لذا مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در راستای حفاظت از این ذخایر ژنتیکی ارزشمند و همچنین ارایه خدمت به مراکز تحقیقاتی، پژوهشگران و دانشجویان، بیش از 350 رده سلولی از گونه هایی نظیر اسب کاسپین، شتر دوکوهانه، گاو سیستانی، بز مرخز، گوسفند مغانی، گاو گلپایگانی، ماهی آزاد، یوزپلنگ ایرانی و چندین گونه و نژاد دیگر تولید را نموده است. هر کدام از گونه ها و نژادهای فوق دارای خصوصیات و به عبارتی ترکیب ژنتیکی منحصر بفردی هستند، که متاسفانه در خطر انقراض قرار گرفته است.
فاضلی خاطرنشان کرد: با توجه به موارد ذکر شده و اینکه پژوهش‌های محدودی در این نژادها انجام‌ گرفته است، لزوم حفاظت از این دام ها و تولید رده سلولی و انجام پژوهش‌های بنیادی و ژنتیکی در این نژادهای در خطر انقراض، بسیار ضروری و با اهمیت است.
گفتنی است، اين کلکسیون به‌عنوان منبعي سهل‌الوصول و آماده براي تحقيقات ژنتيك، اصلاح نژاد، همانندسازی و... در اختيار محققان علاقه‌مند قرار دارد. مشخصات رده‌های سلولي، همراه با اطلاعات مربوط شامل شناسنامه حيوان، شناسنامه سلول و عكس حيوان از طريق سايت مركز ملي ذخاير ژنتيكي و زيستي ايران در دسترس است.


امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
توصیه های سفر در سال 1397
صفحه جهاددانشگاهی در آپارات
جهاددانشگاهی و واحدهای سازمانی آن در یک نگاه
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا
خبرگزاری سینا پرس