7 : 30
امروز يكشنبه 05 فروردين 1397 -
اخبار : پژوهش و فناوری

در نشست خبری دومین سمپوزیوم بین‌المللی سرطان نسترن عنوان شد: افزایش شیوع سرطان روده بزرگ در ایران

دبیر علمی دومین سمپوزیوم بین‌المللی سرطان نسترن که با مشارکت جهاددانشگاهی مشهد برگزار می شود، گفت: شیوع سرطان روده بزرگ در ایران نظیر اروپا به دلیل فرهنگ نادرست مصرف غذاهای فست‌فود رو به افزایش است.
تاریخ : دوشنبه 05 مهر 1395
ساعت: 9 : 9   بازدید کنندگان : 578 نفر
  نسخه چاپی

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر محمدرضا عباس‌زادگان، 4 مهرماه در نشست خبری "دومین سمپوزیوم بین‌المللی سرطان نسترن" که در محل سالن جلسات سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: شیوع سرطان روده بزرگ در کشورهای غربی بالا است و در ایران نیز طی دو دهه اخیر به دلیل مصرف روغن‌های فست‌فود روبه افزایش است.
وی با اشاره به اینکه دومین سمپوزیوم بین‌المللی سرطان نسترن طی دو روز در هشت بخش با موضوعات پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان برگزار خواهد شد، تصریح کرد: در پنل اول این همایش موضوعاتی در خصوص موسسه نسترن و سیاست‌هایی که باید در راستای پیشگیری از سرطان اجرا شود، ارایه خواهد شد.
دبیر علمی دومین سمپوزیوم بین‌المللی سرطان نسترن ادامه داد: متاسفانه به مطالعات در زمینه علت بروز سرطان و افزایش آن، در کشور کم‌تر پرداخته می‌شود که روز دوم این سمپوزیوم مطالبی مرتبط با آن ارایه خواهد شد. همچنین در خصوص گیاهان دارویی و بیوتکنولوژی دارویی موضوعاتی مطرح می‌شود.
عباس‌زادگان افزود: با توجه به اینکه اکثر مواقع سرطان در مراحل پیشرفته شناسایی می‌شود، بخش سوم این همایش به تشخیص زودهنگام سرطان و نمونه‌برداری مایعات بدن به منظور شناسایی سرطان اختصاص یافته است.
وی با اعلام اینکه در بخش چهارم این سمپوزیوم به پزشکی سیستماتیک و درمان‌های هدفمند پرداخته شده است، خاطرنشان کرد: موضوعات پیشگیری از سرطان، تشخیص زودهنگام سرطان و درمان هدفمند آن با ارایه آخرین دستاوردهای متخصصان کشورهای آلمان و آمریکا، در این بخش ارایه خواهد شد.
عباس‌زادگان گفت: در بخش پنجم این همایش از متخصصان بالینی از آلمان، آمریکا به‌منظور درمان هدفمند و پیشگیری از سرطان دعوت شده است؛ همچنین در خصوص سرطان‌های گوارش، سینه و تخمدان مباحثی در روز دوم همایش مطرح خواهد شد.
وی یکی از نکات مثبت موسسه نسترن را ارتباط مستقیم با مردم دانست و بیان کرد: در این موسسه تلاش می‌شود تا پیشگیری از سرطان به خانواده‌ها آموزش داده شود که در اکثر کشورهای موفق به این شیوه عمل می‌شود.
دبیر علمی دومین سمپوزیوم بین‌المللی سرطان نسترن با اشاره به برگزاری دوره اول سمپوزیوم بین‌المللی عنوان کرد: در دوره گذشته این سمپوزیوم در خصوص تشخیص زودهنگام سرطان و شناسایی سلول‌های سرطانی پیش از عکس‌برداری، همکاری‌ با برخی از کشورهای خارجی آغاز شد همچنین کمیته کاربردی در این زمینه تشکیل شد تا بتوانیم مطالعات خود را با برخی کشورها از جمله آمریکا، استرالیا و آلمان به اشتراک بگذاریم.
همچنین در ادامه، دکتر مریم ‌متین‌مقدم، اظهار کرد: تاکنون 992 نفر در این همایش ثبت‌نام کرده‌اند و تا روز برگزاری همایش آمار ثبت‌نام کنندگان به بیش از 1000 نفر خواهد رسید.
وی ادامه داد: 313 چکیده مقاله به این همایش ارسال شده که از این میان 236 چکیده به عنوان پوستر و 6 چکیده به صورت سخنرانی کوتاه ارایه خواهد شد.
دبیر دومین سمپوزیوم بین‌المللی سرطان نسترن با اشاره به اینکه هدف اصلی این همایش پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان و درمان هدفمند آن است، دومین سمپوزیوم بین‌المللی سرطان نسترن با مشارکت جهاددانشگاهی مشهد، دانشگاه فردوسی، علوم پزشکی مشهد و مرکز پیشگیری از سرطان نسترن برگزار خواهد شد.
متین‌مقدم تصریح کرد: در مجموع 42 سخنران، 22 پزشک و متخصص علوم پایه در پنج پنل مختلف در دومین سمپوزیوم بین‌المللی سرطان نسترن شرکت خواهند داشت و آخرین یاافته‌های خود را به شرکت‌کنندگان ارایه خواهند داد.
در ادامه این نشست، محمدتقی میراحمدی رییس مرکز پیشگیری از سرطان نسترن نیز با تاکید بر اینکه در دومین سمپوزیوم سرطان، اساتید متخصص از 10 دانشگاه برتر جهان حضور خواهند یافت، اظهار کرد: در این همایش نشست پرسش ‌و ‌پاسخ میان دانشجویان و اساتید بین‌المللی در راستای فرهنگ پیشگیری از سرطان تدارک دیده شده است.
وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف اصلی موسسه نسترن تاسیس مدرسه سلامت است تا در آن شاخص‌های سلامت و پیشگیری از سرطان آموزش داده شود، ادامه داد: آموزش چهار شاخص تغذیه نامناسب، ورزش نکردن، ژنتیک و مشکلات روانشناسی از اصلی‌ترین عوامل موثر بر بروز سرطان محسوب می‌شوند، در این مدرسه مدنظر قرار گرفته است.
رییس مرکز پیشگیری از سرطان نسترن از راه‌اندازی مدرسه سرطان در مشهد خبر داد و اضافه کرد: تاکنون 30 دبیرستان دخترانه مشهد تحت پوشش موسسه ما قرار گرفته‌ و حدود 90 دبیرستان نیز امسال ثبت‌نام کرده‌اند.
در ادامه دکتر حجت نادری مشکین، دبیر اجرایی دومین سمپوزیوم بین‌المللی سرطان نسترن از امتیاز بازآموزی در دومین سمپوزیوم سرطان نسترن برای گروه‌های مختلف پزشکی خبرداد و بیان کرد: این همایش دارای هشت امتیاز بازآموزی برای گروه‌های مختلف علوم پزشکی خواهد بود وعلاوه بر آن با توجه به اینکه علوم دامپزشکی به نوعی با بحث پیشگیری از سرطان مرتبط است، برای آن نیز 15 و 10 امتیاز بازآموزی به ترتیب برای کسانی که دارای مقاله و بدون مقاله در این همایش شرکت می‌کنند، در نظرگرفته شده است.
وی با اعلام برگزاری دو کارگاه "تشخیص سرطان براساس نمونه خونی" و "درمان سرطان براساس پزشکی فردی" در 5 و 6 مهرماه سال جاری در جهاددانشگاهی مشهد، عنوان کرد: تاکنون 33 نفر در کارگاه تشخیص سرطان براساس نمونه خونی و 21 نفر در کارگاه درمان سرطان براساس پزشکی فردی ثبت‌نام کرده‌اند همچنین کارگاه "روانشناسی سرطان" نیز با مشارکت بیمارستان امید و انکولوژی بیمارستان رضوی مشهد و انجمن مهیارارغوان برگزار خواهد شد که حدود 50 نفر نیز در آن ثبت‌نام شده‌اند .
دبیر اجرایی دومین سمپوزیوم بین‌المللی سرطان نسترن یکی از نکات مثبت این همایش را گردآوری پزشکان، اساتید علوم مرتبط با سرطان دانست و افزود: بیش از 135 نفر از افرادی که در حوزه پشگیری از سرطان نقش موثری ایفا می‌کنند از جمله انجمن‌های مرتبط با سرطان، مدیران مدارس، رئیس دانشکده‌های مختلف دانشگاه فردوسی، علوم پزشکی و شورای شهر مشهد همچنین شرکت‌های صنایع غذایی برای حضور در این همایش دعوت به عمل آمده است.
دکتر نادری مشکین با بیان اینکه اعتقاد بر این است که این دومین سمپوزیوم بین‌المللی سرطان نسترن ابزاری برای رسیدن به پیشگیری از سرطان در کشور باشد، گفت: شعار امسال ما در این کنگره �پیشگیری از سرطان را جدی می‌گیرم� در نظرگرفته شده است. همچنین کمپین پیشگیری از سرطان را در غرفه فرهنگی موسسه نسترن خواهیم داشت.
وی بیان کرد: برنامه‌های دومین سمپوزیوم بین‌المللی سرطان نسترن براساس اولویت شیوع سرطان‌ها در کشور در نظرگرفته شده است. بنابراین به سرطان پستان که بیشترین شیوع را در میان زنان ایرانی دارد، توجه ویژه‌ای شده است.
یادآور می‌شود، که دومین سمپوزیوم بین‌المللی سرطان نسترن در روزهای 7 و 8 مهرماه سال جاری با همکاری مرکز پیشگیری از سرطان نسترن، سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشگاه فردوسی مشهد در محل دانشکده علوم پایهه دانشگاه فردوسی برگزار خواهد شد.
امکانات خبر - ارسال برای دوستان - نظرات
(Show Details...)
 

 

مناسبت روز
عناوین اصلی
نمايه ها
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران
پیوندها
توصیه های سفر در سال 1397
صفحه جهاددانشگاهی در آپارات
جهاددانشگاهی و واحدهای سازمانی آن در یک نگاه
کتاب رهنمود
کانال جهاددانشگاهی
معاونت پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی
معاونت آموزشی جهاددانشگاهی
معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی
سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان
خبرگزاری ایسنا
خبرگزاری ایکنا
خبرگزاری سینا پرس