حمایت انجمن گیاهان دارویی کشور از طرح دهکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی گلستان

دکترمحمدباقر رضایی رییس انجمن گیاهان دارویی کشور آمادگی انجمن را برای هرگونه حمایت علمی و فنی از دهکده گياهان دارويی در قالب یک طرح مدون و مشخص اعلام کرد.
کدخبر :481367
تاریخ : دوشنبه 21 اسفند 1396
ساعت: 4 : 10 
 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی گلستان، در نشستی در فرمانداری گالیکش برگزار شد، دکتر رضایی رییس انجمن گیاهان دارویی کشور، دکتر دهقان پژوهشگر و عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، مهندس خسروی فرماندار گالیکش، مهندس زارع مدیر جهاد کشاورزی گالیکش، دکتر همتی رییس انجمن گیاهان دارویی گرگان، دکتر دری عضو هیات علمی دانشگاه، مهندس ثقفی رییس جهاد دانشگاهی استان گلستان و مهندس موسوی مدیر پژوهشی جهاد دانشگاهی استان حضور داشتند.
در این نشست ضمن مرور فعالیت های کشاورزان منطقه در زمینه کشت گیاهان دارویی، استعداد و توانمندی های منطقه جهت توسعه و گسترش تولید و فراوری گیاهان دارویی و هدفمند کردن آن با استفاده از توان استان و نیز موضوع دهکده ی گیاهان دارویی، بهینه سازی و بهره وری استفاده از امکانات موجود، مورد بحث و تاکید قرار گرفت.
موضوع دهکده ی گياهان دارويی که در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان گلستان با محوريت جهاددانشگاهی اين استان مصوب شده بود، به عنوان مبنا و اساس موضوع اين جلسه مطرح شد.
با توجه به اینکه بخش بزرگی از فرایند تولید و فراوری گیاهان دارویی منوط به بخش بازاریابی و فروش محصول و بهره برداری اقتصادی تولیدکنندگان خواهد بود، این موضوع نیز در اولویت بحث قرار گرفت.
در این نشست مهندس ثقفی رییس جهادانشگاهی استان به شرایط ارزشمند طرح و منطقه و بیان اقدامات انجام شده توسط این واحد استانی در قبال راه اندازی دهکده گیاهان دارویی، به اجزاء و اهداف تشکیل آن پرداخت. هم چنين با اشاره به موقعيت مناسب زمين اين مجتمع، مزايای فرهنگی، توسعه ای و گردشگری احداث اين مجموعه بیان شد.
مهندس زارع، مدیر جهادکشاورزی گالیکش نيز به تشریح چگونگی پیشرفت طرح دهکده ی گیاهان دارویی با نام جدید شهرک تولید و فرآوری گیاهان دارویی پرداخت.
مهندس خسروی، فرماندار شهرستان گالیکش نیز ضمن تبیین نقاط قوت این منطقه در حوزه ی گیاهان دارویی، گردشگری، میراث فرهنگی و نیز وجود طبیعت زیبای شهرستان، اظهار کرد: انتظار ما از دهکده گیاهان دارویی شهرستان، صرفا فرهنگ سازی تولید، عرضه و فروش در منطقه و نیز شناساندن استان گلستان به عنوان قطب تولید این محصولات در نزد گردشگران کشور است. این امر با حمایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گلستان، فرمانداری گالیکش، جهاد کشاورزی استان و شهرستان و نیز تلاش های جهاددانشگاهی، در حال پیگیری است.
در ادامه نشست نیز دکتر رضایی رییس انجمن گیاهان دارویی کشور آمادگی انجمن را برای هرگونه حمایت علمی و فنی از دهکده گياهان دارويی در قالب یک طرح مدون و مشخص اعلام کرد.
در پايان نیز مقرر شد از سوی دکتر دهقان، عضو هیات علمی پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، مسوولان کشوری گیاهان دارویی در اواخر فروردین ماه سال آینده بازدیدی از شرق استان داشته باشند و زمینه حمایت وی در این خصوص فراهم شود.
گفتنی است، پس ازنشست، بازدیدی از مزارع گیاهان دارویی شهرستان گالیکش صورت گرفت.